sposoby-na-uczenie

5 porad, które sprawią, że Twoja nauka będzie bardziej efektywna

Wielu z nas ma problemy z efektywnym wykorzystywaniem czasu na naukę. Po paru godzinach nad książkami, wydaje nam się, że przerobiliśmy cały materiał. Próbujemy odpowiedzieć na pytania zawarte w książce i…? Okazuje się, że naprawdę mało pamiętamy. Efektywne uczenie się to nie zagadnienie, które dotyka nie tylko uczniów. Studenci, osoby dorosłe i emeryci również potrzebują bodźców, które umożliwią im pozyskiwanie wiedzy w szybki i co najważniejsze, najbardziej korzystny i efektywny dla naszego mózgu sposób. Pamiętaj, że nauka nie musi być udręką. Pewnie wiele razy pomyślałeś: Pomaluje jeszcze ten pokój i zacznę się uczyć. Zdaj sobie sprawę, że przyswajanie wiedzy nie musi być katorgą wpajaną ze szkoły podstawowej. Usiądź, odpocznij i zacznij nowy dział.

Pamięć – element naszego mózgu

Pamięć to niesamowita zdolność, którą obdarowała nas matka natura. To dzięki pamięci mamy wyrobioną tożsamość ludzkość. Wiemy, kim jesteśmy. Wiemy, do czego dążymy. Zapamiętujemy imiona, nazwiska, wspomnienia. Tak naprawdę to właśnie pamięć kreuje nas jako człowieka – istotę myśląca, mającą zdolność do abstrakcyjnego podejścia do życia. Naukowcy wyjaśnili dokładnie czym zajmuje się pamięć:

  • zapamiętywaniem,
  • przechowywaniem,
  • przypominaniem.

To dzięki pamięci możemy odpowiadać na pytania, czytamy, gramy, bawimy się oraz uczymy. Pamięć jest niezwykła i, co najważniejsze, jest jej nieskończenie wiele. Ciekawostka, badania dowiodły, że złote rybki posiadają pamięć, która trwa 5 sekund. Ciągle muszą być zdziwione otaczającym ich światem. Tutaj przydatne bywają dodatkowe kursy np. kurs szybkiego czytania.

5 porad, które sprawią, że nauka nie będzie dla Ciebie katorgą

1. Przygotuj swoje miejsce pracy/nauki – na biurku nie powinny znajdować się przedmioty, które mogą Cię rozproszyć. Zostaw tylko notatki, książki, brudnopis i przybory do pisania. Komórki, laptopy, krzyżówki wynieście najlepiej do drugiego pokoju. W ten sposób udaremnisz sobie możliwość spoglądania na Facebook’a co pięć minut.

2. Zaczynając naukę powinieneś być najedzony. Unikniesz ciągłego myślenia o jedzeniu, a żołądek nie będzie się domagał pokarmu. Musisz być najedzony, ale nie przejedzony. Wtedy Twój organizm zacznie skupiać się nad innym problemem.

3. Przygotuj podkreślacie – niektórzy uważają, że podkreślanie to przestarzała technika. Dobrze, jest to technika stosowana od niepamiętnych czasów, ale dlatego jest bardzo efektywna. Jeśli podkreślimy lub przekreślimy kolorem zdania w książce lub notatkach, które będą najważniejsze, nasz mózg łatwiej przyswoi te informacje.

4. Ustaw sobie w pobliżu coś do picia. Nie będziesz musiał przerywać czytania regułek, aby pójść do lodówki po napój.

5. Zaplanuj sobie nagrodę za poświęcony czas na naukę. Po każdym rozdziale przeczytanej książki zrób sobie coś przyjemnego. Zjedz kawałek czekolady, zagraj 10 minut w ulubioną grę, obejrzyj 20 minutowy odcinek lekkiego serialu. Mózg i tak będzie domagał się odpoczynku, a Ty w tej przerwie stworzysz dla siebie nagrodę, która będzie Cię motywować do dalszego działania.