jak-napisac-cv

5 porad, które pomogą Ci napisać efektywne CV

Curriculum Vitae, czyli CV lub życiorys, to po prostu spisanie swoich doświadczeń, przebytych kursów, historii edukacji oraz umiejętności tak, aby potencjalny pracodawca chciał do Ciebie zadzwonić i umówić się na spotkanie. Wiele osób bagatelizuje porządne sporządzenie tego dokumentu. Przecież to jest nasz duży krok do zdobycia pracy, a pierwsze wrażenie bardzo się liczy i może przeważyć nad losem Twojego zatrudnienia. Pamiętaj, że bez odpowiednio skonstruowanego CV trudno znaleźć dobrą pracę. Uspokajamy, napisanie dobrego życiorysu nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku dobrych radach.

Curriculum Vitae to nie worek, w którym masz zmieścić cały swój dorobek życia

Poznaj dokładnie ofertę pracy, do której chcesz aplikować. Skonstruuj do wysłania takie CV, które odpowiada wymaganiom pracodawcy. Jeśli firma poszukuje osoby, która posiada umiejętności sprzedaży, to niepotrzebne będzie pisanie np. o tym, że w liceum pracowałeś jako ochroniarz. Przemyśl, które Twoje umiejętności oraz doświadczenia będą potrzebne Twojemu przyszłemu pracodawcy i skup się tylko na nich.

Stosuj zasadę achronologii

Rekruter w dużych firmach spędza nad CV do minuty. W tym czasie musi dopasować Twoje doświadczenie ze stanowiskiem, na które aplikujesz. To mało czasu, więc warto ułatwić pracownikom zadanie. Stosuj zasadę achronologii, czyli na górze umieszczaj najbardziej aktualne wykształcenie oraz doświadczenie. Nie pozwól na to, aby na początku osoba rekrutująca zauważyła, jakie gimnazjum lub liceum ukończyłeś. To dla niej nie ma znaczenia, a może właśnie szukać ukończonych studiów lub odbytych kursów.

Informacje techniczne pliku z CV

Curriculum Vitae osoby, która dopiero zaczyna swoją karierę, powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Osoby, które mają już kilkuletni staż w pracy, powinny dołączyć jeszcze jedną stronę. Pamiętaj, że informacje zawarte w życiorysie powinny być podawane czarną czcionką na białym tyle. Jeśli jesteś grafikiem, to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać Twoje CV, które może być też od razu częścią portfolio. Warto dodać do normalnego życiorysu kilka elementów graficznych z kolorami, które będą separować doświadczenia od np. edukacji. Plik warto zapisać w formacie pdf i doc. W ten sposób pracodawca będzie miał możliwość wybrania sobie pliku, który łatwiej i szybciej mu się otworzy.

Czy dodać zdjęcie do CV?

Jeśli pracodawca w ogłoszeniu umieścił prośbę, aby przesyłane do niego CV było ze zdjęciem, to tak powinniśmy zrobić. Nie dodawaj zdjęć do życiorysu, na którym jesteśmy na plaży, na imprezie lub widać nasze nienaturalne pozy. Zrób sobie zdjęcie podobne do legitymacyjnego lub fotografii z dowodu. Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że jesteś poważnym człowiekiem.

Sprawdź swoje dane osobowe i kontaktowe

Pracownicy z działu rekrutacji uczulają na dokładne sprawdzenie po kilka razy swoich danych osobowych i kontaktowych. Zdarza się nagminnie, że aplikanci często podają błędny numer telefonu lub pojawiają się literówki w nazwiskach.