wystapienia-przed-publicznoscia

5 sposobów, które pomogą Ci występować publicznie

Wystąpienia publiczne to dla wszystkich stres. Dla niektórych paraliżujący, a dla innych motywujący i wspierający. Problem z mówieniem przed publicznością dotyka wielu z nas, dlatego powstało kilka porad, utworzonych przez psychologów, które pomogą nam przejść tę sytuację jak najmniej stresująco. W dzisiejszych czasach umiejętność występowania przed grupą stała się jedną z najbardziej pożądanych zdolności dla osób, które interesują się tematyką szkoleń i rozwoju. Jak wystąpić publicznie – spokojnie i bez komplikacji? Spójrz na nasze porady.

Nikt nie rodzi się wielkim mówcą! Nawiąż kontakt z publicznością

Oczywiście, niektórzy mają predyspozycję do przemówień, ale wszyscy muszą ćwiczyć zdolność komunikowania się publicznie. Nawiąż kontakt z publicznością, ale nie przechodź od razu do omawiania tematu. Utrzymuj z nimi kontakt wzrokowy. Nie ma nic bardziej żenującego niż mówca, który patrzy tylko w kartkę. Zacznij omawiać temat dopiero, gdy poczujesz, że widzowie są na Tobie skupieni. Spróbuj wciągnąć ich w dialog. Zadawaj pytania i kieruj na prawidłową odpowiedź. Uśmiechaj się.

Przygotuj swoje wystąpienie

Napisz sobie na kartce harmonogram wystąpienia, ale bez szczegółów. Nie ucz się swojej prezentacji na pamięć, bo zawsze wtedy mowa jest nienaturalna. Zaznacz na kartce najważniejsze punkty prezentacji, o których nie możesz zapomnieć. Unikaj trzymania w rękach swojego szkicu spotkania, połóż go gdzieś, gdzie możesz w szybki sposób na niego zerknąć. Unikaj wykuwania czegoś na pamięć. W sytuacji, gdy zapomnisz choć jednego słowa  w zdaniu, możesz stracić ogólny sens tej części prezentacji. Postaw na elastyczność, aby wystąpienie było jak najbardziej naturalne.

Przemyśl, jaki charakter ma mieć wystąpienie

Prowadząc prezentację przed grupą, powinieneś wiedzieć, jakiej spodziewasz się reakcji od widowni. Jeżeli Twój wykład dotyczy np. nowotworów, to nie staraj się być zabawny. Jeśli temat pasuje do luźnego podejścia, możesz próbować mówić w sposób zabawny i luźny. Bez formalności. Również warto spojrzeć na siebie, jakim jesteś człowiekiem – zabawnym, uczuciowym, ostrym.

Ćwicz przemówienie przed wystąpieniem

Przed wystąpieniem najpierw poćwicz je przed lustrem. Sprawdź, w jaki sposób gestykulujesz i jakie emocje przeżywasz w trakcie prezentacji. Następnie poproś bliską Ci osobę, aby sprawdziła, jak występujesz i podała konstruktywną krytykę.

Unikaj nudy

Nie zmuszaj ludzi do słuchania suchych faktów. Im więcej liczb i regułek, tym więcej osób znudzonych na sali. Spróbuj ubarwić swoje wypowiedzi – twórz ciekawostki. Jeżeli posiadasz prezentację multimedialną, używaj kolorów i obrazów. Umieść humor do wystąpienia. Stwórz atmosferę dyskusji i włącz w przemówienie swoich słuchaczy. Prowadzenie dialogu zawsze wprowadza przyjazny klimat. Ludzie czują, że nie są zmuszani tylko do wysłuchania, ale także mogą podzielić się swoją opinią.