sposoby-zarzadzania-czasem-przedsiebiorcy

7 wskazówek zarządzania czasem w biznesie

Powszechnie używa się zwrotu „Czas to pieniądz”. To prawda, zwłaszcza w wypadku biznesu i pracy. Każda godzina pracy wymaga wypłacenia odpowiedniej pensji. Im wyższe stanowisko, czy im większa firma, tym wyższe wynagrodzenie. Dlatego nie warto tracić czasu, a starać się wręcz rozciągnąć godziny. Są dwie szkoły, które pomagają zarządzać czasem pracy. Jedna mówi o podążaniu za wskazówkami, inna o tym, że to wszystko jest i tak bez sensu. Nie ważne czy się zatrudniamy sami czy pracujemy na etacie, warto wprowadzić 7 wskazówek w życie, aby praca szła nam sprawniej.

3 wskazówki dla samo zatrudnionych

Tutaj warto podążać za trzema wskazówkami. Po pierwsze musimy sobie znaleźć jedno miejsce, w którym będziemy pracować. Na przykład stół w jadalni, biurko w sypialni czy nawet zorganizować sobie roboczy kącik na strychu. W takim miejscu pracy powinno być jak najmniej rozpraszających nas rzeczy. Oczywiście nie musi być całkowicie puste, ale nie przesadzajmy z dekoracjami. Dobrze jest też to miejsce potraktować, jako biuro i ubierać się jak do pracy, kiedy siadamy faktycznie popracować. To nas mniej rozproszy niż domowe dresy, które podświadomie kuszą do zachowywania się jak w domu.

Po drugie skoro jesteśmy sami swoim szefem powinniśmy znaleźć sobie sposób motywacji do pracy, jaki zapewniłby nam klasyczny szef. Do tego sami będziemy musieli sobie ze wszystkim poradzić. I na to trzeba znaleźć sposób. Chaos i spontaniczność to nie jest dobra mieszanka. Trzeba sobie zaplanować pracę, sporządzić grafik (łącznie z przerwami na drugie śniadanie czy obiad) oraz listę zadań do zrobienia danego dnia, przydaje się również szybkie czytanie.

W końcu po trzecie trzeba sobie postawić granicę między pracą w domu, a życiem w domu. Najlepiej jest zaplanować sobie normalny, ośmiogodzinny dzień pracy, a po wyznaczonej godzinie zająć się domowymi obowiązkami. Oczywiście nie zawsze trzeba pracować 8h, nie raz projekt może pochłonąć tylko 5 h, albo nawet 12 h. Jednak wtedy warto policzyć to sobie, jako nadgodziny do odjęcia innym razem. Stawiając sobie cel godzinowy, łatwiej będzie nam kontrolować spędzany na pracy czas i nie będziemy go niepotrzebnie rozciągać. Pozwoli nam to po prostu się sprężyć i wykonać zadanie najszybciej jak to możliwe, aby przejść do kolejnego.

4 wskazówki dla lepszego zarządzania czasem pracy w biurze

Można powiedzieć, że pierwsza wskazówka z poprzedniego podtytułu ma swój odpowiednik i dla osób pracujących w nieswoje firmie. Zaplanowanie miejsca pracy jest bardzo ważne. Gdy mamy pod ręką materiały do pracy takie jak na przykład raporty, zestawienia, wydruki nie będziemy musieli tracić czasu na szukanie ich, a od razu weźmiemy się do pracy. Warto zawsze wcześniej przygotowywać sobie materiały potrzebne do wykonania zadania, zrobić research czy poprosić innych pracowników o dostarczenie dokumentów na czas.

Kolejna wskazówka wymaga więcej pracy od nas niż początkowo myślimy. Trzeba się skupić i zaangażować, nawet jeśli mamy nudne zajęcie. Oznacza to odłożenie prywatnego telefonu na bok na czas pracy, wylogowanie z kont społecznościowych ze służbowego komputera oraz wyłączenia radia. Dopiero ucinając wszystkie media będziemy mogli się w pełni skupić na pracy.

Trzecia wskazówka dotyczy pracy nad jednym zadaniem na raz. Nie raz rozmawiamy z klientem przez telefon i w tym samym czasie odpisujemy na e-maile. I co? Nie pamiętamy, co mówił do nas klient, nie zdążyliśmy tego zanotować, bo pisaliśmy e-mail i w sumie nie jesteśmy pewni, czy e-mail poszedł na dobry adres. Dlatego warto zajmować się tylko jedną rzeczą na raz. Podzielmy sobie czas pracy np. pierwsza godzina to odpowiadanie na e-maile, druga to szukanie materiałów, które można wykorzystać później i tak dalej. A gdy zadzwoni telefon odłóżmy inne rzeczy na bok.

Ale nie odkładajmy nic na później. To jest ogromny błąd, który powoduje, że nieefektywnie zarządzamy swoim czasem pracy i ignorujemy innych. Jeśli coś ma być zrobione na jutro – zróbmy to na jutro. Opóźnienie spowoduje, że „jutro” będziemy mieli jeszcze mniej czasu na pracę i ktoś inny może ponieść konsekwencje naszego lenistwa. Nawet, jeśli mamy długi deadline warto zacząć wcześniej, aby skończyć przed czasem lub na czas, a nie „jutro”.

Podsumowując można powiedzieć, że bardzo ważne jest planowanie pracy, ale równie ważne jest planowanie przerw czy zrównoważenie życia prywatnego z pracą. Wtedy uda nam się efektywnie pracować w wyznaczonych godzinach i nie będziemy musieli zostawać na nadgodziny czy pracować w weekendy.