budowa-wizerunku-osobistego

Jak budować wizerunek osobisty

Dzisiejszy świat rządzi się swoimi prawami. Jesteśmy oceniani nie tylko przez pryzmat swoich kompetencji i umiejętności, ale również sposobów w jaki się prezentujemy. Nasz  wizerunek to obraz jaki zostaje w opinii publicznej i ma ogromny wpływ nie tylko na nasze życie osobiste, ale również rozwój kariery zawodowej. Większość ludzi tworzy go nieświadomie, poza własną kontrolą. Jeśli więc  zależy nam na wywarciu dobrego, pierwszego wrażenia i pozytywnej opinii otoczenia powinniśmy zadbać o trzy najważniejsze czynniki składające się na wizerunek osobisty:

Wygląd

Stare przysłowie mówi: „Jak cię widzą tak cię piszą” i trudno się z tym nie zgodzić. W chwili pierwszego spotkania z drugim człowiekiem najpierw dostrzegamy jego wygląd. Oczywiście, nie mamy wpływu na to jakimi cechami zewnętrznymi obdarowała nas matka natura, za to kwestia ubioru czy też makijażu jest w pełni pod naszą kontrolą. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby styl ubioru był spójny z naszą osobowością i charakterem. Nie chodzi o to, aby przebrać się w osobę, którą chcemy być, ale by poprzez ubiór odzwierciedlić osobę, którą jesteśmy. Jeśli nie potrafimy skompletować dla siebie odpowiedniego stroju możemy poprosić o pomoc profesjonalną stylistkę, która na początku przeprowadzi z nami krótki wywiad, a następnie zasugeruje kilka zestawów, które być może, przypadną nam do gustu. Przede wszystkim nie bójmy się eksperymentować. Pomyślmy nad nową fryzurą czy też nowym kolorem włosów. Czasem mała zmiana potrafi zrobić ogromną różnicę.

kurs szybkiego czytania

Umiejętności interpersonalne

Kolejnym aspektem wizerunku osobistego są nasze umiejętności w komunikacji oraz budowania relacji i sposób zachowywania. Podczas bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem powinniśmy zadbać nie tylko o to, co mówimy, ale również o sposób w jaki przekazujemy informacje. Liczy się więc nie tylko umiejętność prowadzenia rozmowy, ale również stosowania odpowiednich sygnałów jakie udostępnia nam mowa ciała. Warto przyjrzeć się bliżej swojemu zachowaniu, a w szczególności mimice i gestykulacji jakie wykonujemy w trakcie rozmowy. Zastanówmy się czy nie reagujemy zbyt energicznie albo nie stosujemy wobec rozmówcy pozycji zamkniętej (ramiona skrzyżowane na piersi), ponieważ mogą być one negatywne odbierane przez środowisko, w którym żyjemy.

Poglądy i wartości

Ostatnim elementem składającym się na nasz wizerunek są poglądy i wartości jakie wyznajemy w życiu. Te natomiast kreujemy na podstawie zdobytej wiedzy, inteligencji oraz doświadczenia. Wszelkie zasady jakimi się kierujemy czy też grupy z jakimi się identyfikujemy określają to kim jesteśmy w świetle reszty społeczeństwa. Nie oznacza to, że należy dostosowywać je do ogółu, wręcz przeciwnie, powinniśmy bronić własnego zdania i szanować poglądy innych ludzi.

Kreowanie wizerunku osobistego to często długotrwały proces, który wymaga nie tyle przemiany zewnętrznej co wewnętrznej. Mimo wszystko praca nad nim przyniesie z pewnością wiele korzyści oraz otworzy nam szereg możliwości związanych z życiem prywatnym i zawodowym.