praktyki-a-staz

Czym się różnią praktyki od stażu?

Początek budowania kariery nigdy nie jest prosty. Jednak w pewnym momencie po ukończeniu pewnego etapu edukacji albo przed jej ukończeniem, młode osoby poszukują możliwości zdobycia doświadczenia, a nie tylko teorii. Na pomoc przychodzą praktyki lub staż. Prawda jest taka, że staż i praktyki to bardzo podobne do siebie formy zatrudnienia. Jednak student lub młoda osoba, która zaczyna budować swoją karierę, może spostrzec, że pomimo podobieństw między praktyką a stażem, to i tak różnice między tymi dwiema formami zatrudnienia mogą być jednak istotne. W takim razie, sprawdź, jakie są podobieństwa i różnice między stażem a praktykami.

Praktyki – dlaczego warto je odbyć?

Zacznijmy od praktyk. Praktyki zawodowe są kierowane najczęściej do studentów lub uczniów, którzy są na ostatnim roku studiów lub kończą naukę i posiadają już wiedzę z wybranego zakresu. Praktyki najczęściej nie są płatne, a trwają do kilku miesięcy. Odbycie praktyk jest obowiązkowe, ponieważ uczelnia zobowiązuje studenta lub ucznia do ich odbycia w celu zrealizowania ustalonego wcześniej zakresu zadań. Co ważne, praktyki powinny zapewnić osobie uczącej się elastyczność godzinową, aby codzienne obowiązki na praktykach nie kolidowały z zajęciami w szkole lub na studiach. Warto jednak zainwestować swój czas w odbycie praktyk, chociaż najczęściej ta forma zatrudnienia nie zostanie wynagrodzona finansowo, ale daje nam możliwość rozwoju zawodowego i podniesienia kwalifikacji. Niestety, zdarza się tak, że praktykanci są uważani w zakładzie pracy jako osoby „od brudnej roboty” – przynoszenie kawy, kserowanie papierów, porządkowanie dokumentów, tym mogą się zajmować praktykanci. Warto poznać opinie innych ludzi przed wybraniem miejsca do odbycia praktyk. W ten sposób dowiesz się, czy na pewno czegoś nauczy Cię to stanowisko, czy będziesz jednym z wielu. Praktyki są jednak idealną szansą na poznanie miejsca pracy.

A może lepiej odbyć staż?

W trakcie stażu osoba zrekrutowana ma konkretne obowiązki, z których musi się wywiązać. W takim razie odbycie stażu pozwala studentowi, absolwentowi lub uczniowi na zapoznanie się ze specyfiką pracy w danym zakładzie pracy i w dziale, do którego został zrekrutowany. Staż uczy praktycznych i konkretnych umiejętności, czego możesz nie otrzymać w trakcie praktyk. Inną, bardzo ważną różnicą między stażem a praktykami, jest to, że za staż można otrzymać wynagrodzenie. Nieduże, ale jednak jakąś wypłatę otrzymamy. Wiele osób decyduje się na staż z urzędu pracy. Jednak teraz pojawia się wiele ofert stażu z prywatnych firm, które szukają pomocy lub sprawdzą potencjalnego pracownika właśnie przez staż. Taka forma zatrudnienia może trwać maksymalnie 12 miesięcy.

Praktyki czy staż?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Studenci i uczniowie w trakcie nauki powinni najpierw zdecydować się na praktyki, aby zobaczyć, czy dane zajęcia oraz pracodawca im odpowiadają. Staż należy potraktować jako stanowisko sprawdzające, czy dana osoba da sobie radę w pracy.