dlaczego-lubimy-dostawac-zyczenia

Dlaczego lubimy otrzymywać życzenia?

 

Urodziny, imieniny, Boże Narodzenie, Wielkanoc, ślub, rocznica ślubu, okazji w przypadku których składamy życzenia jest wiele. Tak, czy inaczej większość z nas kocha je otrzymywać, choć i spora ilość osób deklaruje, że nie lubi otrzymywać. W związku z tym poniżej postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się tradycji dobrych życzeń.

Lubimy bezpośredniość

Czyli tu musimy odwołać się do tak zwanej ,,masówki” jaką daje nam internet, a ściślej portale społecznościowe. Dziś życzenia składamy szybko, często nie zastanawiając się nad doborem słów. W przypadku corocznych świąt zresztą, czy to Boże Narodzenie, czy Wielkanoc czy imieniny dla kilku osób opcja „wyślij do wszystkich” staje się podstawową opcją. Należy pamiętać jednak, że życzenia urodzinowe dla koleżanki z reguły nie powinny być tej samej treści co do cioci, czy szefa. Dlatego nawet jeśli planujemy życzenia podobnej treści warto na początku dodać „Kochana ciociu”, lub „Szanowny Panie X” i już będziemy mieć zwrot personalny, zdecydowanie lepiej odbierany. W przypadku przyjaciela, lub rodziny również warto na początek dodać „Kochana przyjaciółko”, bądź „Kochana siostro”

Składa mi życzenia czyli pamięta o mnie

I dlatego to przede wszystkim warto docenić. Bo nawet jeśli ktoś składa życzenia „Wszystkiego najlepszego”, lub „Wesołych świąt”, to nie krytykujmy tego, a doceńmy, to, że o nas pamięta. Bo właśnie poprzez składanie życzeń na rozmaite okazje dajemy danej osobie znak, że jest dla nas ważna, lub, że darzymy ją szacunkiem.

Dlaczego dobór słów w wierszykach jest tak ważny?

Bo wielu z nas podświadomie chce wierzyć, że dobre życzenia przekazane przez ważną dla nas osobę spełnią się. Dlatego jeśli przyjaciółka szuka pacy, życz jej tego, a ona choć na moment z pewnością poczuje się lepiej. Ponadto szczególnie musimy uważać jeśli składamy życzenia komuś starszemu, bądź szefowi, wtedy forma powinna być grzecznościowa. W związku z tym odpadają potoczne zwroty typu „zdrówka, szczęścia, pomyślności”. Wtedy też nasz szef nabiera do nas większego szacunku i zaufania, ponadto zauważa, że Ty darzysz go szacunkiem, więc Twoje życzenia sprawiają mu radość.

Dlaczego nie lubimy otrzymywać życzeń?

Otrzymywać, a ściślej być zalewani życzeniami. Bo gdy nadchodzą święta Bożego Narodzenia, to nie brakuje osób ślących nam życzenia. Jako ludzie jednak doskonale potrafimy wyczuć kiedy one są faktycznie szczere. Dlatego jeśli przykładowo życzenia składa nam osoba, która w ciągu roku nie pamięta, by choć na chwile napisać, zadzwonić z pytaniem „co słychać”?, to zwykle podchodzimy do takich życzeń z większym dystansem.

Zupełnie inną kwestią jest dojście do głosu portali społecznościowych, dzięki którym w jednej chwili życzenia możemy przesłać do nawet kilkuset osób. Mimo takiej masowości jaką zapewnia nam internet lubimy, gdy zwraca się do nas osobiście, dlatego z pewnością osobiste życzenia od członka rodziny dadzą nam większą radość, niż wierszyk internetowy od koleżanki z którą nie rozmawialiśmy od kilku lat.

Tak, czy inaczej o życzeniach warto pamiętać, dla Ciebie może to być błahostka, a dla Twojego odbiorcy ważny znak Twojej pamięci i szacunku.