mama-wraca-do-pracy

Mama wraca do pracy – dlaczego to dla kobiet takie trudne?

Stałaś się matką i Twój świat zmienił się o 180 stopni? Ostatnie miesiące minęły Ci na spacerach, rozmowach z partnerem i innymi matkami na temat laktacji, pieluch, worów pod oczami, zmęczeniem, strachu przed chorobą dziecka oraz rywalizacją, które dziecko ma ładniejszy wózek? Kończy się urlop macierzyński i trzeba podjąć decyzję. Wracamy do pracy czy… ?

Dlaczego powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to trudna decyzja?

Nie jest tajemnicą, że życie zmienia się diametralnie po przyjściu dziecka na świat. Zmienia się nasz światopogląd, potrzeby oraz priorytety. Pierwszy rok życia dziecka jest spędzony przeważnie z rodzicielkami. Gdy kończy się urlop macierzyński, trudno matce zerwać z dotychczasowym rytmem życia. Jeżeli jest możliwość pójścia do pracy w elastycznych godzinach pracy, to sprawa jest łatwiejsza. Inaczej jest, gdy opuszczamy dziecko od razu na 8 godzin dziennie. Wybranie odpowiedniego żłobka lub opiekunki także jest stresującym przeżyciem. Czy dziecko się przyzwyczai? Czy będzie dobrze traktowane? Czy nie zarazi się chorobą? Pytań jest wiele. Powrót do pracy jest trudny, ponieważ matki angażowały się całkowicie w opiekę nad swoim podopiecznym przez wiele miesięcy. Kiedy dziecko staje się coraz bardziej komunikatywne, to pojawia się moment, w którym musimy stan ciągłej potrzeby znajomości zerwać i wrócić do starej rzeczywistości. Najlepiej mają matki, które mogą sobie pozwolić na stopniowe wracanie do pracy.

Który moment jest dobry dla mamy na powrót do pracy?

Pamiętajmy, że kobiety nie powinny robić sobie wyrzutów z chęcią pójścia do pracy. Potrzeby matek są tak samo ważne jak potrzeby ich pociech. Zdarzają się różne typy kobiet, takie które z natury są aktywne i potrzebują kontaktu z ludźmi i życia w szybkim tempie. Inne matki działają wręcz przeciwnie, wcale nie mają ochoty wrócić do pracy, tylko pragną zostać z dzieckiem i dbać o jego rozwój i dom. Niestety, nie ma idealnego momentu, w którym kobiety powinny wrócić do pracy. Pierwsze miesiące życia dziecka jest bardzo ważne dla niego i rodziców. Wtedy matka powinna być przy swojej pociesze i budować więź. Dziecko, którego mama jest obecna w jego życiu ciągle, może odbierać świat bardziej ufnie i nie bać się go poznawać. W pewnym momencie jednak przychodzi czas, w którym dziecko potrzebuje więcej przestrzeni. Potrzeby dziecka się zmieniają, co oznacza, że może próbować usamodzielniać się i budować w sobie przekonanie, że może żyć bez pomocy innych. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się inaczej i w różnym tempie. Maluch, który zacznie sobie sam organizować czas z zabawą oraz na placu zabaw mknie do innych dzieci, to oznaka, że czas, pójścia do pracy przez mamę, może być właśnie tym odpowiednim. Powrót do pracy dla każdej z matek jest trudny, ale robi się to dla własnego dobra, jak i dobra dziecka, którym się oddało kilkanaście miesięcy swojej ciągłej uwagi.