zyczenia-dla-szefa

Na jakie okazje i w jakiej formie wypada składać życzenia szefowi?

Zdrówka, szczęścia, pomyślności”, kiedy idziemy z życzeniami do rodziny, przyjaciół, często nie boimy się tego typu sformułowań. Zupełnie inna sytuacja, gdy składamy życzenia przełożonemu. Wielu z nas zachodzi wtedy w głowę „co wypada, a czego nie”. Jak się okazuje życzenia dla szefa choć w większości przypadków powinny być wyrazem szacunku, to poszczególne zachowania powinny być dostosowane co do sytuacji.

Składasz życzenia przez internet? Lepiej sobie odpuść

Zwłaszcza jeśli chodzi o życzenia na święta Bożego Narodzenia, czy Wielkanoc. W tej sytuacji lepiej wysłać kartkę, a najlepiej złożyć życzenia osobiście. Co ciekawe w przypadku odwrotnej sytuacji wygląda to zupełnie tak samo. Uniwersalnym ,,sposobem” jest też złożenie życzeń przez telefon. W przypadku braku weny można skorzystać z Internetu, ale tylko po to żeby znaleźć ładne życzenia lub wierszyki! Dobrym przykładem portalu z życzeniami dla szefa może być http://zyczeniowo.pl/

Co z urodzinami i imieninami?

Tu trzeba wyczuć indywidualne podejście Twojego szefa. W Polsce jak wiemy część ludzi odchodzi urodziny, część imieniny, dlatego warto dobrze przyjrzeć się którą z okazji obchodzi Twój szef. Podobnie jak przypadku corocznych świąt liczy maksymalnie bezpośrednia forma złożenia życzeń. Niezbędne jednak jest w tym przypadku okazanie maksymalnego szacunku. W związku z tym można złożyć życzenia takie jak: Życzę bezproblemowych początków i szczęśliwych zakończeń wszelkich inicjatyw, których będzie się Pan podejmował. Wszystkiego co najlepsze z okazji urodzin.

Widzimy tutaj nie tylko szczerość życzeń, ale i maksymalne zachowanie szacunku do przełożonego.

A co jeśli szef jest znajomym w życiu prywatnym?

Tu jest skomplikowana sytuacja, bowiem trudno w tym momencie oddzielić życie prywatne od zawodowego. Oczywiście zwroty grzecznościowe można w tej sytuacji pominąć. Nadmierne spouchwalanie się z kontaktem prywatnym wśród innych pracowników z „zewnątrz” też nie wpływa dobrze na atmosferę w pracy, gdzie w późniejszym czasie może to zostać odebrane jako faworyzowanie pracownika. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem okaże się przykładowy zwrot „Życzę Ci wszystkiego najlepszego”, oraz „Zdrowych, spokojnych Świąt dla Ciebie i Twoich najbliższych/Twojej rodziny”.

Wesele, pogrzeb

Choć szefowie oczywiście nie ogłaszają takich informacji oficjalnie, to jednak bardzo szybko informacja rozchodzi się tak zwaną pocztą pantoflową. W przypadku wesela warto, aby pracownicy złożyli się na bukiet kwiatów, złożyli podpisy na wspólnym telegramie i złożyli życzenia młodej parze. W przypadku pogrzebu oprócz pojawienia się na pogrzebie, warto w nienachalny sposób okazać szefowi swój szacunek i wsparcie.

Wszystko komplikują portale społecznościowe?

W pewnym sensie tak. Bo kto dziś wysyła kartki? Niestety takich ludzi jest coraz mniej. Coraz rzadziej też dzwonimy. Zazwyczaj wysyłamy sms-y, gdzie zazwyczaj jedną treść kierujemy do wszystkich odbiorców. Jest to przede wszystkim doskonała forma zaoszczędzenia czasu. Należy jednak pamiętać, że nie wypada takiej samej treści kierować do koleżanki z pracy, czy do szefa, lub cioci. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że w przypadku każdych życzeń należy docenić przede wszystkim gest.