zawody-ktore-wymarly

Poznaj 10 zawodów, które już nie istnieją

 

Na świecie istniały zawody, które teraz wywołują tylko uśmiech na twarzy. Wiele  z nich wyginęło z powodu powstania telefonów, mechanizacji lub elektryczności. Profesje te wyginęły, choć produkty lub przedmiot produkcji dalej istnieją. Dzięki robotom technologia wytwarzania została zmieniona i niepotrzebni są do tego ludzie. Poznaj 10 zawodów, które wymarły!

  1. Cyrulik

Cyrulik był lekarzem oraz kosmetyczką w czasach średniowiecza. Inaczej nazywany również balwierzem. Potrafił wyleczyć niektóre choroby, wyrwać zęba, upuścić krew, czyścił uszy, golił ciało oraz wykonywał proste zabiegi. Swoją wiedzę posiadał z doświadczenia oraz medycyny ludowej.

  1. Ludzie – budziki

Ludzie – budziki trudnili się budzeniem innych. Jak? Chodzili po osiedlu i stukali kijami lub rzucali kamieniami w okna osób, które zamówiły budzenie. Teraz robi to za nas komórka lub budzik.

  1. Płaczki

Ten zawód występuje jeszcze  w niektórych państwach na świecie, ale już go nie ma u nas w Polsce. Płaczki były przeważnie kobietami, które wynajmowali żałobnicy. Miały one za zadanie okazywanie jak największej żałoby i cierpienia po zmarłym. W trakcie uroczystości pogrzebowych płakały i lamentowały tak, aby każdy w mieście słyszał o chowaniu zmarłego.

  1. Druciarz

Druciarz był wędrownym rzemieślnikiem. Wyroby wykorzystywane w gospodarstwie domowym kupowane są teraz w hipermarketach, jeśli coś się zepsuje, to najczęściej kupujemy nowe. Druciarz miał za zadanie wykonać z drutów sprzęt domowy lub naprawić zepsute przedmioty. Druciarze również zajmowali się ostrzeniem noży oraz kitowaniem okien.

  1. Operator w centrali telefonicznej

Teraz komputery zajęły się zadaniem operatorów w centrali. Jeszcze nie tak dawno ludzie zajmowali się przełączaniem rozmów telefonicznych.

  1. Rezurekcjonista

Pospolicie wołani były „hienami cmentarnymi”. Osoby, trudniące się w tym zawodzie, wykopywały świeże zwłoki. Po co? Profesorowie oraz pedagodzy na uniwersytetach potrzebowali ciał do zajęć oraz badań naukowych. Legalne sposoby uzyskania ciał były drogie oraz bardzo długo trwało, aby je dostać. Zleceniodawcy woleli inne sposoby, aby dostać to, czego potrzebowali.

  1. Sitarz

Jak sama nazwa wskazuje, sitarz wykonywał sita. Również był wędrownym rzemieślnikiem. Swoje sita wykonywał z włosia oraz drewna sosnowego.

  1. Bednarz

Rzemieślnik, który trudnił się w produkcji beczek, balii, cebrzyków, maselnic, wiader lub kadzi. Jeszcze, gdy nie było m.in. lodówek, to na beczki był ogromny popyt.

  1. Lektor (ale nie ten w telewizji)

Lektor siadał w wielkich halach pełnych pracowników i czytał książki. Dlaczego? Do umilenia czasu pracownikom. Oprócz książek przedstawiał również skierowane do klasy robotniczej ulotki lub wiadomości z gazet. Lektor był opłacany z części pensji robotników.

  1. Powroźnik

W czasach, gdy nie było samochodów, ludzie wykorzystywali konie do transportu. Powroźnik wytwarzał popręgi do siodeł, pasy, siatki, powroza oraz postronki, które były niezbędne do odpowiedniego osiodłania konia. W niektórych państwach na świecie jeszcze można spotkać osoby, które trudnią się dalej w tej tradycji.