praca-zespolowa

Czy praca w grupie jest zawsze skuteczna?

Dobrze dobrany zespół w pracy jest na wagę złota. W grupie jesteśmy w stanie lepiej dotrzeć do wyznaczonego celu.  Nikt nie jest alfą i omegą we wszystkich dziedzinach, dlatego uważa się, że grupa ludzi daje nam większe możliwości. Na rozmowach kwalifikacyjnych często pojawia się pytanie do kandydata o umiejętności pracy w zespole. Dlaczego to taka ważna cecha? Umiejętność pracy w grupie to priorytet wśród pracodawców  we współczesnym rynku pracy. Nieważne, czy czujesz się liderem albo członkiem grupy. Zdolność grupowej pracy staje się coraz bardziej wymagana, gdyż większość dużych firm podzielonych jest na różne obowiązki i specjalizację pracowników, bez umiejętności pracy w grupie nie możemy tu mówić o żadnej efektywności. Czy na pewno praca w grupie jest aż tak skuteczna?

Kiedy pojawiają się problemy w zespołowych zadaniach?

Często w grupowych działaniach pojawia się u pracowników zjawisko, które zostało nazwane przez psychologów efektem próżniactwa społecznego. Niektórzy w grupie nie przykładają się do pracy i próbują „zlać się” z innymi pracownikami, aby nie zostać zauważonym. Kolejną sprawą jest niedokładne zrekrutowanie pracowników do grupy. W historii jest wiele pomyłek,  przed którymi można było się ustrzec, np. decyzja doradców ówczesnego prezydenta USA o inwazji na Kubę. Był to błąd, a decyzja została podjęta grupowo. Psycholodzy nazwali to zjawisko jako syndrom myślenia grupowego.

Jak ustrzec się przed błędami zespołowymi?

 

Spójrz na swoich pracowników trzeźwym spojrzeniem

Nie patrz na więzi prywatne, które mogą Cię łączyć z pracownikiem. Obserwuj ich przy pracy, ucz się na swoich i ich błędach. Spójrz, jak zarządzają tobą i  współpracownikami Twoi przełożeni. Analizuj ich działania.

Komunikuj się i połóż nacisk na to u innych

Przekazuj swoje komunikaty w jasny i zrozumiały dla wszystkich sposób. Słuchaj dokładnie co do Ciebie mówi Twój przełożony lub podwładny. Uzupełniaj informacje na bieżąco, nie zostawiaj sobie wiadomości na „później”. Nie obrażaj ludzi, wytłumacz sytuacje, dlaczego w takim miejscu jest grupa i ustal małe cele.

Oceniaj swój zespół

Obserwuj i wyciągaj wnioski. Znajdź talenty i umiejętności swoich współpracowników. Deleguj im takie zadania, które nie sprawią im większej trudności. Możesz wykorzystać również różnego rodzaju testy osobowościowe, które pomogą Ci rozeznać się w nowym zespole.

Nie bój się kompromisów

Umiejętność pójścia na kompromis jest na wagę złota. Pomyśl sobie, że Twój współpracownik podaje inne wyjście z sytuacji, niż Ty sam sobie wymyśliłeś. Pójdź na kompromis. Dogadaj się z pracownikami i wypracuj konsensus. Nie myl tej zdolności z ugodowością, bo szybko pracownik wejdzie Ci na głowę. Trzymaj się swoich racji, ale weź pod uwagę wiedzę innych.

Pozytywna atmosfera to podstawa

Poświęć się dla zespołu, zaproponuj spędzenie wolnego czasu po pracy. Wykonaliście świetnie projekt? Świętujcie swój sukces razem. Pokażesz pracownikom wtedy, że jesteś również zwykłym człowiekiem i doceniasz ich pracę. Pamiętaj, że umiejętność pracy w zespole łączy się ze zdolnością zabawy razem.