Praca sezonowa – poznaj jej zalety i wady

Praca sezonowa – poznaj jej zalety i wady

Okres wakacyjny jest czasem, kiedy to zdecydowana większość młodych osób decyduje się na podjęcie tymczasowego zatrudnienia. Praca sezonowa to doskonały sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy oraz zdobycie nowych umiejętności w określonym kierunku, które pozytywnie wpłyną na nasz rozwój osobisty. Niestety praca sezonowa, jak każda inna posiada swoje zalety i wady. Zastanawiasz się, na co należy się przygotować?

Zalety pracy sezonowej

Za największy plus pracy sezonowej uważa się okres wykonywania obowiązków zawodowych. Jak sama nazwa wskazuję, ten rodzaj pracy podejmuje się wyłącznie w określonym czasie, np. w trakcie wakacji lub ferii zimowych. Kolejną zaletą jest stosunkowo bogata i atrakcyjna oferta pracy sezonowej. Każdego roku na początku czerwca przybywa interesujących ogłoszeń dotyczących tymczasowego zatrudnienia, co więcej zdecydowana większość pracodawców nie wymaga od potencjalnych pracowników wyższego wykształcenia. Jeżeli chodzi o same oferty pracy to najwięcej ogłoszeń pochodzi z sektora usługowego oraz rolniczego. Pracę w sezonie można podjąć na stanowisku kelnera lub kelnerki, pomocy kuchennej, animatora zabaw dla dzieci, przy roznoszeniu ulotek bądź też zbiorach owoców. Jest w czym wybierać, dzięki czemu każdy z nas ma szansę na znalezienie zatrudnienia odpowiadającego własnym oczekiwaniom.

Wady pracy sezonowej

To co ma swoje plusy musi mieć również i minusy, dokładnie tak samo jest z pracą sezonową. Krótki okres zatrudnienia bez wątpienia będzie wadą dla osób, które marzą o znalezieniu stałego zatrudnienia co pozytywnie wpłynęłoby na ich sytuację finansową.
Kolejnym minusem jest brak podpisania jakiejkolwiek umowy o pracę. Niestety, ale w dzisiejszych czasach nadal można spotkać się z pracodawcami, którzy zatrudniają swoich pracowników na czarno. Brak umowy z informacjami na temat zarobków oraz ogólnych warunków pracy nierzadko kończy się konfliktem trudnym do rozwiązania, bowiem nie dysponując umową trudniej nam będzie dowieść swojej racji.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *