praca-tymczasowa-za-granica-czy-sie-oplaca

Praca tymczasowa za granicą – czy się opłaca?

Co roku na pracę sezonową decyduje się ok 400-500 tys. Polaków[[1]. Najczęściej wyjeżdżają oni za granicę, bo przy wysokim kursie euro za dwa miesiące zbierania truskawek np. w Belgii, można zarobić nawet 10 tys. zł[2]. Nie ma więc wątpliwości, że taki wyjazd może być sporym zastrzykiem gotówki lub nawet stanowić główne źródło utrzymania.

Praca tymczasowa nie musi ograniczać się do sezonu letniego, który najczęściej wybierają osoby młode i studenci, wykorzystując przerwę w nauce. Obecnie pracodawcy za granicą często potrzebują bowiem pracowników przez cały rok. Polacy najczęściej zatrudniają się w ogrodnictwie, sadownictwie, branży budowlanej, turystycznej i medycznej. Podpowiemy gdzie szukać najlepszych ofert i na jakie zarobki można liczyć w poszczególnych krajach.

Zbiory przez cały rok

Z uwagi na atrakcyjną płacę, Polacy chętnie wyjeżdżają m.in. do Niemiec, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii. Zbiór owoców, w tym winobranie jest szczególnie popularny we Włoszech i Francji. Za taką pracę średnio otrzymuje się 9-10 euro za godzinę. W Hiszpanii pracownicy w sadownictwie i ogrodnictwie zatrudniani są przez cały rok. Sezon na truskawki zaczyna się tam już w lutym, a szczególnie popularne są zimowe wyjazdy na zbiory pomarańczy, wtedy wynagrodzenie za godzinę wynosi średnio 5 euro. Na więcej trzeba liczyć we wrześniu, gdy zaczyna się praca przy winogronach i oliwkach[3]. Z kolei, w Niemczech potrzebne są osoby do zbierania szparagów, ogórków i truskawek. Można się tam spodziewać stawki minimalnej, czyli 8,5 euro za godzinę. Całoroczne zbiory w szklarniach trwają w Wielkiej Brytanii, gdzie za godzinę stawki wahają się między 5-10 funtów. Za podobne zajęcia w Polsce pracodawcy płacą znacznie mniej, bo maksymalnie ok 2,5 tys. złotych brutto.

Praca za granicą w gastronomii

Osoby, które znają język obcy w stopniu komunikatywnym, mogą ubiegać się o pracę w branży gastronomiczno-hotelarskiej. W Niemczech firmy szukają przede wszystkim kelnerów oraz kucharzy w jadłodajniach, kawiarniach, restauracjach czy hotelach. Najwięcej ogłoszeń można znaleźć w turystycznych rejonach, czyli na wybrzeżu lub w górach. Pensje kształtują się tam powyżej płacy minimalnej za godzinę, a średnio zarabia się ponad 1000 euro miesięcznie bez napiwków. O pracę recepcjonisty, pokojówki, barmana, kelnera czy kucharza dobrze jest też starać się w Hiszpanii. Osoby znające dobrze język obcy np. hiszpański, angielski, niemiecki lub rosyjski zarabiają średnio nawet 1200 euro.

Najbardziej opłacalna – budowlanka

Więcej niż w ogrodnictwie czy turystyce można zarobić przy usługach remontowych i budowlanych. W Niemczech do takich zajęć pracownicy potrzebni są przez cały rok. Tam wynagrodzenie przy remontach i prostych pracach budowlanych waha się między 9-11 euro za godzinę. Wykwalifikowani budowlańcy mogą liczyć na jeszcze więcej, bo nawet 17 euro za godzinę[4]. Za zachodnią granicą poszukiwane są również opiekunki do osób starszych. Za takie zajęcie w Niemczech otrzymuje się między 800-1000 euro miesięcznie.

Gdzie znaleźć dobrze płatną pracę tymczasową?

Ogłoszeń najlepiej szukać na sprawdzonych portalach takich jak Jobs.pl. Przeglądając oferty, należy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość zarobków, ale także na to czy pracodawca pokrywa koszty zakwaterowania. Posiłki najczęściej trzeba opłacić samodzielnie. Ostateczny kierunek wyjazdu warto też skonsultować ze znajomymi, którzy już mają doświadczenie w pracy za granicą. Doradzą jaki kraj wybrać i jak przygotować się do wyjazdu.

[1] http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/wydarzenia/a/praca-sezonowa-warto-wyjechac-za-granice-czy-zostac-w-krakowie,10167250/

[2] http://www.gratka.pl/pracuje/artykul/czy-za-granica-praca-polakom-sie-oplaca,2311734,art,t,id,tm.html

[3] http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,67527,10002442,Praca_sezonowa_za_granica___gdzie__kiedy_i_za_ile.html

[4] http://www.polskieradio.pl/42/275/Artykul/1169221,Praca-sezonowa-za-granica-oplaca-sie-Ile-mozna-zarobic