praca-zdalna

Praca zdalna? Motywuj się sam!

Nie ma co się oszukiwać, praca zdalna nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich pracowników. Niektórzy potrzebują bodźca do pracy, które daje im działania w biurze lub firmie. Jednak nie wszyscy potrzebują tego typu czynników i potrafią pracować z domu. Pracownik, działający w ten sposób, sam reguluje sobie harmonogram dnia. Dzięki Internetowi oraz połączeniom telefonicznym kontakt z przełożonym jest szybki i prosty. Ale jak zmotywować się do tego typu pracy?

Zorganizuj się sam

Praca z domu może być błogosławieństwem dla osób, które cenią swój wolny czas. Wykonują zadania w trakcie dnia, nie tracąc czasu na dojazdy do pracy oraz rozmowy ze współpracownikami. Jednak, aby taka praca była efektywna trzeba zorganizować sobie od początku swój plan pracy danego dnia. Warto uzmysłowić sobie fakt, że jeśli wykonasz swoje zadanie, to resztę dnia możesz mieć wolne. Odkładanie spraw na później, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Codziennie wieczorem zaplanuj sobie dzień pracy wraz ze wstaniem, zjedzeniem oraz przerwami. Ułóż harmonogram co do minuty. Przelicz, ile dana czynność może zająć Ci czasu i spróbuj się zmieścić w widełkach godzinowych, które sobie wymyślisz. Możliwe, że skończysz zlecenie szybciej niż myślisz…

Twój dom zamienia się w firmę, Twój pokój zamienia się w biuro

W miejscu, w którym masz komputer i narzędzia wymagane do Twojej pracy, musi zostać uprzątnięte ze wszystkich innych przedmiotów, które przypominają Ci, że dalej jesteś w domu. Bardzo łatwo jest się rozproszyć w swoich czterech kątach, zaczniesz sprzątać, pobawisz się z psem lub kotem lub poczujesz chęć przygotowania sobie posiłków. Musisz odsunąć od siebie myśli robienia czegoś w domu. Teraz pracujesz, a biurko jest Twoim miejscem pracy. Usuń wszystkie rzeczy w pobliżu, które nie są związane ze zleceniem, które wykonujesz.

Rób sobie przyjemne przerwy

Prosta reguła, ale jaka efektywna. Ułóż sobie pracę tak, aby znalazło się po zakończonym zadaniu parę minut na przyjemną przerwę. Taka pauza może nadejść tylko w momencie zrobienia zlecenia do samego końca. Jeśli wykonałeś zaplanowaną wcześniej pracę, zasłużyłeś na przerwę. Zjedz coś pysznego, wyjdź na spacer lub obejrzyj sobie odcinek ulubionego serialu. Ważne jest to, aby przerwa nie wiązała się z kolejnym myśleniem. Twój mózg ma również odpocząć, dlatego daj sobie maksymalną dawkę relaksu.

Stwórz rutynę

Nasze organizmy nie przyzwyczajają się tylko do używek. Jesteśmy nałogowcami również innych otaczających nas czynników. Wyrób sobie rutynę także w pracy w domu. Niektórzy nie usiądą do zlecenia przed wypiciem kawy lub zjedzenia solidnego śniadania. Nie odmawiaj sobie tego, zaparz kawę, zrób śniadanie, a następnie poczujesz chęć do pracy. Dlaczego?  Tego zachowania właśnie wyuczy w nas rutyna. Organizm po kawie lub śniadaniu będzie potrzebował kolejnej dawki czynności. Stwórz przyzwyczajenia podczas pracy zdalnej. W biurze także wykonujesz czynności bezwarunkowo, przenieś to samo do domu.