kierunki-studiow

Przyszłościowe kierunki studiów czyli jaki kierunek wybrać

Na jakich kierunkach warto studiować, a które omijać?

Dylematy młodzieży po maturze nie kończą się tylko na wybraniu kierunków wakacyjnych wycieczek. Problemy z wyborem są o wiele większe, jeśli dotyczą kierunków studiów, na które chce się aplikować. Oprócz osobistych predyspozycji do zawodu, warto jednak zapoznać się z listą specjalizacji, na które warto wysłać zgłoszenie. Na rynku pracy pojawiają się w niektórych sektorach mocne braki, warto wypełnić tę lukę, jeśli chce się bez problemu znaleźć dobrze płatną pracę od razu po studiach.

Uczelnie prywatne w Polsce – czy jest się czego obawiać?

Niestety, polski system edukacji nie jest idealny. Pojawiły się prywatne Szkoły Wyższe, które według specjalistów, zepsuły naszą oświatę. Oczywiście nie wszystkie prywatne uczelnie są stworzone tylko po to, aby „produkować bezrobotnych”. Jeżeli zdecydujesz się na niepubliczną szkołę, to sprawdź,  kto wykłada na tej uczelni i jakie są opinie na jej temat wśród ewentualnych pracodawców. Poznaj również ranking najlepszych Szkół Wyższych w Polsce.

Które kierunki studiów omijać?

W rankingach prowadzonych przez oświatę oraz media potwierdzono, że absolwenci, którym trudno znaleźć pracę na polskim rynku są po: prawie, polonistyce, geografii, socjologii i biologii. Po geografii co piąty absolwent jest bezrobotny, po polonistyce oraz biologii co siódmy człowiek po studiach nie może znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie. Prawo jest natomiast dalej bardzo obleganym kierunkiem. Maturzyści twierdzą, że to przez opinie o prestiżu i dużych zarobkach w środowisku adwokackim. Niestety, podaż przekracza popyt i bezrobocie po tym kierunku wynosi ok. 16%.

Co warto studiować?

Umysły ścisłe są dalej bardzo porządne na naszym rynku pracy. Kierunki, które z pewnością dadzą nam pracę, są związane z techniką. Poszukiwani są dalej inżynierowie, elektronicy oraz informatycy. Po studiach związanych z IT pracę znajdzie się w firmach, które zajmują się rozwojem automatyzacji procesów oraz poszukują nowych technologii. Humanistyczne kierunki odchodzą powoli do lamusa, teraz liczą się specjalistyczne umiejętności. Warto również zastanowić się nad astronomią, która jest bardzo mało popularnym kierunkiem studiów. Jest prowadzony tylko przez 6 uczelni w Polsce. Dlatego absolwentów jest mało, a potrzeby rynku pracy rosną. Absolwenci zatrudniani są przeważnie w ośrodkach badawczych oraz planetarnych. Drugim kierunkiem studiów, po którym bezrobocie wśród absolwentów jest bardzo niskie, to informatyka. Jest to dziedzina, która w tym momencie najszybciej się rozwija na świecie. Deficyt na tym rynku rąk do pracy to około 25%. Automatyka i budowa maszyn to kolejny kierunek, po którym warto zostać absolwentem. Ta dziedzina również dynamicznie się rozwija i oferuje specjalistom dobrze płatną pracę. Studenci po tym kierunku znajdują zatrudnienie w zakładkach przemysłowych, zakładkach lotniczych i motoryzacyjnych.