zaufanie-i-relacje

Sztuka budowania bliskich relacji

Człowiek to jednostka społeczna, która potrzebuje interakcji i bliskości z drugim człowiekiem. W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować coraz to bardziej pogłębiającą się samowystarczalność, która jest zgubnym mechanizmem dla rozwoju i nauki współzależności. Jest ona bardzo ważna w procesie budowania bliskich relacji, nie tylko tych damsko-męskich. Jakie więc przeszkody napotykamy w relacjach z innymi ludźmi? Co zrobić, aby były one trwałe i dobre dla każdej ze stron? Czego unikać i jakich błędów nie popełniać? Oto kilka fundamentalnych zasad, które warto przemyśleć:

Poznaj siebie zanim poznasz drugiego człowieka

Aby stworzyć więzi międzyludzkie najpierw sami musimy wiedzieć kim jesteśmy, jacy jesteśmy, jakie są nasze silne i słabe strony, znać swoje wartości, którymi kierujemy się w życiu, priorytety i granice, których nie chcemy przekraczać. Dlaczego jest to tak bardzo ważne? Jest tak, ponieważ spotykając na swojej drodze drugą osobę zderzymy się również z jej życiorysem, doświadczeniami, hierarchią wartości, poglądami i innymi podobnymi elementami, które będą stanowiły o jej indywidualnym „ja”. Nie znając siebie samego nigdy nie stworzymy poprawnej i szczerej relacji, a przede wszystkim takiej, w której będziemy mogli poczuć się swobodnie – takiej, w której będziemy mogli być po prostu sobą. Jeśli nie przepracujemy tej kwestii będziemy narażeni na próbę udawania kogoś kim nie jesteśmy, chęć przypodobania się innym ludziom czy też łamanie własnych zasad – a to będzie dla nas bardzo destrukcyjne.

Autentyczność

Jest ona fundamentalna w kontakcie z drugim człowiekiem. Na początek musimy zaakceptować fakt, że nie żyjemy po to, aby spełniać czyjeś oczekiwania. Nie wszyscy muszą nas lubić, poza tym – jest to niemożliwe. Dlatego też powinniśmy wyzbyć się wszelkich masek i pokazać siebie w pełnym wydaniu. Tylko dzięki temu przyciągniemy do siebie ludzi podobnych do nas – takich, przy których będziemy czuli się dobrze. To właśnie z nimi powinniśmy budować bliższe relacje, a następnie o te relacje dbać.

Akceptacja i szacunek

Jeśli decydujemy się na bliższą relację z drugą osobą powinniśmy zaakceptować w pełni to jakim jest człowiekiem, mieć świadomość jego zalet i wad. Wszystkie więzi międzyludzkie powinny rozwijać się w poczuciu akceptacji, ponieważ tylko dzięki temu możemy zadbać o takie kwestie jak intymność czy też zaufanie. Pamiętajmy o szacunku, który należy się każdemu człowiekowi niezależnie od płci, rasy czy też z jakich warstw społecznych pochodzi.

Intymność

To jeden z najważniejszych elementów bliskości, który rozwija się wraz z zaufaniem. Oczywiście potrzeba czasu, aby osiągnęła ona odpowiedni poziom, jednak jeśli zależy nam na pogłębieniu stosunków z daną osobą to jest na to jedna złota rada – rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Mówcie o swoich pasjach, marzeniach, lękach, o tym co was cieszy i co was martwi. Otwórzcie się na siebie, zdradźcie sobie jakąś tajemnice. Stworzycie dzięki temu pole do zbudowania trwałej i prawdziwej relacji.