Szybkie czytanie dla dzieci i młodzieży – co daje

Nauka szybkiego czytania dla dzieci i młodzieży to umiejętność, którą warto rozwijać. Dzięki jej opanowaniu poprawią się, chociażby wyniki w nauce, ale nie tylko.

Wyeliminowanie złych nawyków

Im wcześniej zacznie się naukę szybkiego czytania, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ pozwoli na wcześniejsze wyeliminowanie złych nawyków, w tym najważniejszego, czyli czytania po cichu (cicha artykulacja), a także cofania wzroku do już przeczytanego fragmentu tekstu, aby lepiej go zrozumieć (tzw. regresja).

Lepsze wyniki w nauce

Nauka szybkiego czytania dla dzieci i młodzieży przekłada się na większą liczbę przeczytanych książek. Tym samym pochłania się więcej przydatnej wiedzy, więc można osiągnąć lepsze wyniki w nauce. A oceny na świadectwie mają przecież duże znaczenie. Szacuje się, że opanowanie szybkiego czytania może poprawić efektywność nauki nawet o 300 procent!

Zwiększenie koncentracji

Opanowanie przez dzieci i młodzież szybkiego czytania wiąże się z poprawieniem koncentracji. Dzięki temu łatwiej jest przyswajać wiedzę, więcej można czerpać z lekcji, a w późniejszym życiu z wykładów, ćwiczeń, wystąpień na konferencji.

Większa pewność siebie, lepsza komunikacja

Więcej przeczytanych i zapamiętanych książek, to większy zasób słownictwa. Im więcej zna się słów, tym łatwiej się komunikować. Łatwiejsza komunikacja, umiejętność ciekawego, zwięzłego formułowania myśli i argumentów, przełoży się w dalszej części na większą pewność siebie, a ona w życiu na pewno nie raz się przyda.