Czy szybkie czytanie przyspiesza naukę i zrozumienie tekstu

Czy szybkie czytanie przyspiesza naukę i zrozumienie tekstu?

Naukowcy już dawno temu udowodnili, że szybkie czytanie, niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich można wymienić przyspieszenie procesu zdobywania nowej wiedzy oraz poprawienie umiejętności rozumienia tekstu.

Na czym polega szybkie czytanie

Mówiąc najkrócej, szybkie czytanie polega na wyeliminowaniu złych nawyków i wypracowaniu umiejętności, które pozwolą na szybsze pochłanianie i rozumienie treści. Chodzi o to, aby nauczyć się dzielić treść na mniejsze fragmenty, czytać je coraz szybciej oraz składać w jedną całość, lepiej rozumiejąc.

Eliminacja złych nawyków, większa koncentracja

Wzrok człowieka naturalnie skacze po tekście, a w momencie jego zatrzymania, czyli tak zwanej fiksacji, czytamy. Rzecz w tym, aby ilość fiksacji była jak największa, aby była ona jak najefektywniejsza. Czyli najlepiej, jeśli oko będzie szybko skakać po tekście i lepiej go zapamiętywać. Żeby tak mogło być, trzeba wyeliminować inne złe odruchy, chociażby cofanie wzroku do już przeczytanej treści (regresja) albo cichej artykulacji podczas czytania (fonetyzacja), co spowoduje wyłączenie narządu słuchu z procesu i w efekcie znaczące przyspieszenie pochłaniania tekstu. Nawet o kilkadziesiąt procent!

Wstępem do osiągnięcia tych celów będzie praca nad polem widzenia. Poszerzeniem go wskutek systematycznych ćwiczeń w taki sposób, że oko będzie w stanie jednym spojrzeniem objąć większą powierzchnię tekstu i go zapamiętać. Pracując nad polem widzenia, zwiększamy przy okazji nasz poziom koncentracji na tekście.

Dlaczego kurs szybkiego czytania

Profesjonalny intensywny kurs szybkiego czytania dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez osobę o odpowiednim doświadczeniu, umiejącą dopasować właściwe metody do konkretnego kursanta, pozwoli na wyeliminowanie złych nawyków i opanowanie umiejętności szybkiego czytania w relatywnie krótkim czasie. Dzięki temu będzie można czytać więcej, szybciej się uczyć i więcej rozumieć.