rozmowa-o-prace-jak-sie-ubrac

Ubiór podczas rozmowy kwalifikacyjnej – poradnik dla kobiety i mężczyzny.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, słowa stare jak świat, jednak doskonale pasujące do kwestii poszukiwania pracy, a ściślej rozmowy kwalifikacyjnej. Często bowiem jeszcze zanim powiemy pierwsze „dzień dobry” liczy się pierwsze, dobre wrażenie. Niestety często kompletnie nie wiemy jak ubrać się na rozmowę o pracę. Dlatego mamy nadzieje, że przedstawione przez nas triki pomogą Ci osiągnąć wymarzony sukces. A to co w tym temacie łączy zarówno kobiety, jak i mężczyzn, to dwa słowa – prostota i elegancja.

Ubiór na rozmowie o pracę u kobiety – garsonki i skromna fryzura

Zanim przejdziemy do poszczególnych elementów ubioru, warto podkreślić, że na niego składa się wiele znaczących elementów. Przede wszystkim jest to rodzaj działalności firmy, stanowiska, oraz pora roku. Tak, czy inaczej zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni pamiętać o elegancji.

Kobiety – zawsze dobrze jeśli mają w swojej szafie choć jedną garsonkę. Ta zawsze zdaje egzamin. Jeśli jej nie ma, najlepiej zastąpić ją białą, koszulową bluzką i elegancką spódnicą. Jeśli chodzi o kolorystykę, tu liczą się stonowane barwy – czerń, biel i granat. Należy zapomnieć o pstrokatych dodatkach, kolorowych T-shirtach, czy klapkach – japonkach. Nie warto również zakładać bluzek z dekoltem. Te wszystkie przykłady mogą w złą stronę odwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy od Twoich kompetencji. W tym wypadku – im mniej, tym lepiej. Buty – najlepiej czarne, eleganckie i pełne. Jeżeli decydujesz się założyć spódniczkę nie zapomnij o rajstopach, lub chociaż o pończochach. Zimą z kolei marynarkę możesz zastąpić czarnym, eleganckim swetrem, nałożonym na białą bluzkę.

Jeśli chodzi o fryzurę, to powinna dobrze komponować się z całym ubiorem. Zatem nigdy nie przesadzaj z ekstrawagancją, lakierem – krótko mówiąc, tu również liczy się prostota.

Ubiór na rozmowie o pracę u mężczyzny – garnitur obowiązkowy

Jego dobór również jest jednak istotny. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną nie zakładaj garnituru w którym zwykle wybierasz się do teatru, lub filharmonii, a ten, który nosisz na co dzień. Krawat? Wielu z niego rezygnuje, lecz wielu też nie docenia jak ważnym jest elementem. Dlatego pamiętaj o nim, ale o jego najprostszej wersji. Jeśli chodzi o kolorystykę, to do wyżej wymienionej czerni, bieli i granatu, można dołożyć szarości i beże. Koszula powinna być z długim rękawem, całość sama w sobie ma prezentować się jednolicie. Ponadto Panowie powinni pamiętać o ciemnych skarpetkach i wypastowanych butach. Dodatki? Najlepszy jest zwykły, elegancki zegarek.

Wielu mężczyzn ubiegając się o mniej formalne stanowiska rezygnuje z garnituru. Jest do dozwolone, jednak wspomniany garnitur w tym wypadku powinno zastąpić się eleganckimi, czarnymi, lub granatowymi spodniami i elegancką koszulą. Nawet starając się o niższe stanowisko nie powinniśmy być ubrani jak na siłownie, czy plaże, w związku z tym odpadają zarówno krótkie spodenki, sportowe buty, jak i dżinsy.

Czy można gdzieś pozwolić sobie na ekstrawagancje?

Jeśli szukasz pracy jako grafik komputerowy, lub w salonie urody, to rzeczywiście modny dodatek, coś co Cię wyróżnia może się strać Twoim atutem. Są to jednak nieliczne przypadki. W większości prac biurowych, na każdym stanowisku należy zachować wspomnianą elegancje.