odkladanie-na-pozniej

Jak walczyć z odkładaniem rzeczy na później? Poznaj 5 kroków, aby zwalczyć w sobie ten nawyk!

Znasz to uczucie, gdy odkładasz zrobienie pewnej pilnej sprawy na później, a i tak czujesz wyrzuty sumienia? Zdajesz sobie sprawę, że w trakcie brania na siebie zadań, trudno będzie ci się za nie wziąć? Ten nawyk odkładania wszystkiego na później nazywa się prokrastynacją. Dlaczego o niej piszemy? Ta dolegliwość dotyka wielu Polaków i jest przeszkodą dla codziennej produktywności w życiu zawodowym i prywatnym. Prokrastynacja często jest przyczyną stresu. Odkładasz swoje sprawy „na kiedyś”? Taki nawyk sprawia, że wszystko lub większość zadań robisz na ostatnią chwilę. Każda z nich jest pilna, bo nie ma już dużo czasu na jej zrobienie. Pokłosie takiego nawyku może mieć ogromny wpływ na twoje życie prywatne i zawodowe. Chcemy przedstawić 5 sposobów, które pomogą zwalczyć ci odkładanie spraw na potem.

Twórz listę

Przed zaśnięciem, usiądź i przemyśl, jakie zadania czekają na ciebie jutro. Zakupy, delegacja, odebranie dzieci z przedszkola, prezentacja w pracy… Wypisz, nawet te najmniejsze, sprawy do załatwienia. Przed snem wzrokowo ułożysz je sobie i będziesz miał z tyłu głowy, że masz parę rzeczy do zrobienia, które są na teraz. Nie na później.

Nadaj liście priorytety

Pamiętaj, rób najważniejsze zadania jako pierwsze. Zajmij się nimi jak priorytetami. Zauważ, że na pewno małe rzeczy przychodzą ci do zrobienia bez trudu. Skup się na ważniejszych sprawach, jak: zadania do pracy, wykonanie ważnego telefonu, zmiany kół w samochodzie. Zdaj sobie sprawę, że im szybciej zaczniesz w danym dniu zrobienie tych obowiązków, tym szybciej je skończysz i będziesz miał wolną głowę na kolejne godziny. A ulga? Nie wyobrażasz sobie, jaką poczujesz ulgę, gdy już zrobisz to najważniejsze w ciągu dnia.

Bądź zorganizowany

Usiądź i pomyśl, co u ciebie w życiu jest w ciągłym bałaganie. Masz niepłacone rachunki? Twoje papiery walają się po kątach? W domu panuje chaos? Im więcej masz nieuporządkowanych spraw, tym trudniej będzie ci wyjść z nawyku prokrastynacji. Zrób sobie jeden dzień na ułożenie w domu zaległych spraw. Wybierz się na szkolenie lub kurs np. kurs szybkiego czytania. Twoje najbliższe środowisko, czyli dom, ma na ciebie ogromny wpływ. Lepiej, aby ten wpływ był czysty i uporządkowany.

Nie próbuj być perfekcjonistą

Ten sposób działania to jeden z motorów do odkładanie rzeczy na później. Dlaczego? Jeśli dążysz do zrobienia sprawy w idealny sposób, to trudno jest ci znaleźć na to idealny moment. Za mało czasu, nie to samopoczucie, za mało danych do zrobienia raportu… Niestety, odrzuć w sobie perfekcjonistę. Ten nawyk rzadko jest dobry dla naszych działań.

Wyrób sobie nawyk „muszę to zrobić TERAZ”

Pamiętaj, aby coś zwalczyć u siebie, musisz wiedzieć i zdać sobie całkowicie sprawę, co zamierzasz zrobić. Nie zwalczysz prokrastynacji, myśląc, że niektóre zadania będę robić od razu, a pozostałe później. Musisz zdać sobie sprawę, że teraz każde działanie opisane przed snem na kartce, będzie musiało zostać zrobione następnego dnia.