czym-jest-coaching

Wszystko o Coachingu

Zadajmy sobie pytania „Co powinniśmy robić, jacy powinniśmy być, by osiągnąć sukces”? Dziś odpowiedź na tego typu pytania może wydać się niezwykle trudna. W dobie gdzie miarą sukcesu jest przebojowość, oryginalność, podążanie za trendami często może być nam trudno połączyć te wszystkie elementy pamiętając, że tak naprawdę najważniejsze jest to byśmy byli szczęśliwi i potrafili porozumieć się z drugim człowiekiem. Bo wpływ na nasze sukcesy zawodowe mogą mieć także problemy osobiste. Potrzeba zatem umiejętności, które nie tylko pomogą Ci osiągać sukcesy w życiu zawodowym, ale i sprawią, że będzie Ci lepiej z samym sobą i najbliższym otoczeniem, a o to może zadbać Coaching.

Coaching – co to jest?

Coaching, to nic innego jak nauka umiejętności pozwalającej na osiągnięcie upragnionego celu. Tu warto podkreślić, że Coaching odbywa się najczęściej w formie szkolenia podzielonego na kilka etapów. Coaching bardzo często pomaga nie tylko pojedynczym osobom, ale i całym organizacjom, dzięki czemu te lepiej wiedzą jak się rozwijać i jak prowadzić swoje działania. Co ważne, Coaching nie działa na zasadzie nauki utrzymanej w sztywnych ramach. Tu chodzi o to, by posiadane umiejętności (których często nie jesteśmy świadomi) jak najefektywniej wykorzystywać. W przypadku tego typu szkoleń im więcej pytań zadajesz, im bardziej pobudza Cię, to do myślenia, tym lepiej. Często Coaching pozwala na przeprowadzenie w danej działalności zmian na lepsze. Dlatego w tak wielu przypadkach wykorzystuje się tą naukę w biznesie, lub marketingu, gdzie w tych dziedzinach jak wiemy kreatywności nigdy nie może zabraknąć.

Coaching to nie jest terapia

Choć faktycznie sam w sobie zawiera wiele elementów psychologicznych. Przede wszystkim dlatego, że silnie nastawiony jest na poprawę kontaktów interpersonalnych, nie tylko w życiu zawodowym (np. negocjacje z potencjalnym klientem), ale i prywatnym. Coaching również pozwala na efektywne zarządzanie własnym czasem. Choć jak już wyżej zostało wspomniane Coaching nie ma w swoim założeniu leczenia konkretnych zaburzeń takich jak stany lękowe, czy depresja, to przewiduje się, iż w przyszłości może stać się uzupełnieniem psychoterapii.

Nie musisz się stresować

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie „kim jest Coach”? Jest to trener, nauczyciel, ale nie w rozumieniu jakim zwykle kojarzymy z tymi terminami. Coach w pełni dostosowuje się do naszych uwarunkowań, nie ocenia, a wyciąga wnioski, bardziej niż trenerem, chce być Twoim przyjacielem. Co ciekawe Coach nie musi mieć specjalistycznej wiedzy, aby odpowiednio dotrzeć do swojego klienta.

Tak jak już wyżej zostało wspomniane Coaching nie jest psychoterapią. Dlatego Coach zakłada, że dana osobą potrafi dobrze radzić sobie ze swoimi emocjami. Nauka ta ma na celu osiąganie jeszcze większej satysfakcji zawodowej i prywatnej. Spotkania z Coachem nie muszą odbywać się osobiście, możesz kontaktować się z nim zdalnie, np. za pośrednictwem skype’a. Takie sesje nie trwają zazwyczaj dłużej, niż 30 minut. Efekt takiego szkolenia tak naprawdę ustalasz Ty sam, bo właśnie na końcu uświadamiasz sobie co jest Twoim celem, tyle, że w tym wypadku już będziesz wiedział jak krok po kroku go realizować.