praca-opiekunki-w-niemczech

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Niemieckie społeczeństwo  – jak i inne społeczeństwa w zachodniej Europie, starzeje się i ten proces będzie postępował. Już teraz brakuje tam opiekunów osób starszych, więc Niemcy muszą korzystać z pracowników z zagranicy, bardzo częstą są to mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej. Zyskują na tym i seniorzy w Niemczech i pracownicy ze Wschodu.

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego „Eurostat”, w samych tylko Niemczech żyje ponad 22 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia, w tym aż 4,5 mln osób powyżej 75 roku życia, tj. w wieku wymagającym zazwyczaj stałej opieki. Oznacza to, że dla polskich opiekunek tworzą się stabilne podstawy pracy zawodowej, zarówno stałej, jak i tymczasowej.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Na czym polega praca opiekunki osób starszych w Niemczech? Głównym zadaniem opiekunki seniora jest zajmowanie się ludźmi w podeszłym wieku i pomaganie im w codziennych czynnościach. Zakres obowiązków zależy oczywiście od wieku seniora i stanu jego zdrowia. Można przyjąć, że opiekunka pomaga osobie starszej w utrzymaniu prawidłowej higieny, dbaniu o stan zdrowia, podawaniu posiłków i karmieniu. Czasem trzeba pomóc takiej osobie w zrobieniu zakupów lub drobnych pracach związanych ze sprzątaniem, ale to powinno być wcześniej ustalone z pośrednikiem, z którym opiekunka podpisywała umowę.

Najnowsze wyniki badań, które były przeprowadzone na grupie niemieckich lekarzy pokazują, że aż 77% badanych twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom. Z kolei z badań przeprowadzonych wśród Polek w wieku 35-65 lat wynika, że 78% z nich deklaruje, że ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną. To skutek zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny, jak mamą, babcią czy dziadkiem. Zawód opiekunki osób starszych staje się zatem sposobem na aktywizację zawodową kobiet po pięćdziesiątym roku życia, ale też doskonałym sposobem na legalne zarabianie pieniędzy i podnoszenie swojej wartości na rynku pracy. Opiekunka zdobywa doświadczenie, ale bardzo często przechodzi różnorodne kursy i szkolenia oraz uczy się języka obcego. To sprawia, że zawód opiekunki seniorów może być traktowany jako zajęcie stałe lub tymczasowe.

Według Promedica24 najważniejsze zasady związane z pracą za granicą można podsumować w 5 punktach:

  • Podpisz umowę – jej niepodpisanie to brak pewności otrzymania wynagrodzenia za wykonaną pracę, co bardzo często wiąże się z pracą „na czarno”. Brak umowy to również brak składek na ubezpieczenie emerytalne, a także nie wliczanie okresu pracy do stażu pracy oraz brak ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego.
  • Sprawdź wiarygodność firmy, z którą podpisujesz umowę – o legalnym pośredniku można znaleźć dużo informacji, np. w internecie. Renomowani pośrednicy powinni mieć również podany adres swojej siedziby oraz rozbudowaną stronę internetową z opcją kontaktu. Należy pamiętać, że w Polsce legalne wyjazdy za granicę mogą organizować licencjonowane agencje zatrudnienia, czyli takie które są wpisane do KRAZ (Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia).
  • Nie płać prowizji za pośrednictwo – pośrednik organizujący pracę nie może domagać się prowizji, zwłaszcza przed wykonaniem pracy. Podobnie z kosztami transportu, zakwaterowania i wyżywienia.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo – poszukując pracy za granicą pod żadnym pozorem nie wolno udostępniać swoich dokumentów osobom trzecim. Ryzyko ich utraty i nielegalnego użycia nie jest warte płacy oferowanej przez nieuczciwych pośredników. Profesjonalne firmy dbają o swoich pracowników i ich bezpieczeństwo, umożliwiając kontakt z opiekunem, czy lokalnym oddziałem firmy.
  • Naucz się języka – znajomość języka obowiązującego w kraju, do którego wyjeżdżamy to większa szansa na znalezienie legalnej pracy, a nawet wyższa płaca. Warto zatem sprawdzić przed wyjazdem, czy pośrednik nie oferuje kursów i szkoleń językowych. Choćby podstawowa znajomość języka obcego to podniesienie naszej wartości na zagranicznym, ale też krajowym rynku pracy.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech może być doskonałym rozwiązaniem tymczasowym, jeśli np. chcemy podreperować domowy budżet i zarobić w dość krótkim czasie sporą sumę pieniędzy. Jest to też dobre wyjście dla tych, którzy np. studiują i chcą poświecić wakacje, żeby zarobić na kolejny rok nauki. Ten rodzaj pracy może być też również pracą z powołania i dobrym sposobem na stałe, wieloletnie źródło utrzymania. Tym bardziej, że osób starszych na Zachodzie przybywa, więc pracy również nie zabraknie.